Białoruś: Wiadomości sierpniowe

Białoruś: Wiadomości sierpniowe

Od pierwszej soboty sierpnia br. rozpoczęła się we wszystkich parafiach na Białorusi dziewięciomiesięczna nowenna do Matki Bożej Fatimskiej, będąca duchowym przygotowaniem do świętowania w całym Kościele katolickim jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie. Decyzję o jej przebiegu podjęła Konferencja Biskupów Katolickich na Białorusi na 62. posiedzeniu plenarnym w Grodnie, w dniu 24 maja br. Nowenna będzie trwać od 6 sierpnia br. – od święta Przemienienia Pańskiego – do 1 kwietnia 2017 roku. Nasze pallotyńskie parafie pragną aktywnie w niej uczestniczyć, aby należycie przygotować się do świętowania tego wielkiego jubileuszu.

Bereza

Dnia 18 sierpnia br. wyruszyła z Berezy XIV piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia w Łagiszynie. Przez 4 dni uczestnicy pielgrzymki z Berezy, jak również z Woronowa, Hermaniszek, Mińska, Brześcia, Szereszewa, Prużan, Iwacewicz, Pińska i wielu innych miejscowości Białorusi, przeszli 120. km. W Łagiszynie przed bramą Miłosierdzia witał pielgrzymów kustosz sanktuarium – ks. Tadeusz Szyszko. Wieczorem mszę św. koncelebrowali kapłani uczestniczący w pielgrzymce pod przewodnictwem księdza biskupa Kazimierza Wielikosielca, biskupa pomocniczego diecezji pińskiej. Homilię wygłosił biskup piński Antoni Dziemianko. Po homilii odbyło się uroczyste odnowienie sakramentu chrztu. Po mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna z obrazem Matki Bożej. Uczestnicy procesji ze śpiewem uwielbienia na ustach szli z zapalonymi świecami, oddawali cześć Jezusowi i dziękowali za wszelkie łaski, które wyprasza im Maryja. Precesja zakończyła się uroczystym indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, którego Ksiądz Biskup udzielał każdemu przechodzącemu przez Bramę Miłosierdzia. Po Eucharystii odbył się koncert muzyczny grupy „Krok za Krokiem” z Brześcia i Baranowicz. Po koncercie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu „Noc dla Pana”.

Woronowo

14 sierpnia 2016 roku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Worononowie podczas mszy św. miało miejsce pożegnanie ks. Iosifa Parfianovicha SAC, który przez ostatnia dwa lata był wikariuszem w tym sanktuarium.

Tołoczyn

24 sierpnia 2016 roku w Tołoczynie, w obecności ks. delegata Stanislaua Vashkevicha SAC, odbyło się przekazanie parafii św. Antoniego przez ustępującego ks. proboszcza Piotra Kubickiego SAC, przejmującemu obowiązki proboszcza ks. Vitaliemu Yankevichowi SAC. Ks. Vitalija serdecznie witamy w Delegaturze św. Michała Archanioła, zaś ks. Piotrowi dziękujemy za posługę kapłańską wobec narodu białoruskiego i życzymy wielu łask Bożych w nowych obowiązkach apostolskich w Polsce.

Hermaniszki

W parafii Przenajświętszej Trójcy w Hermaniszkach na początku sierpnia br. był przeprowadzony tygodniowy obóz „Wakacje z Bogiem” dla najmłodszych parafian. Po raz pierwszy taki obóz był zorganizowany własnymi siłami parafii. Hojność i zaangażowanie parafian przerosły wszelkie oczekiwania, za co bardzo serdecznie im dziękujemy. Pomocą w organizacji tego obozu byli opiekunowie – starsza młodzież parafii – którzy podjęli odpowiedzialność za gotowanie, sprzątanie, zabawę, śpiew i modlitwę.

ks. Dzianis Kryvanosau SAC

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Zmarł ks. Piotr Czerwonka († 9 II 2017)

Dnia 9 luty 2017 zmarł nasz współbrat ks. Piotr Czerwonka, misjonarz w Papu...

Meksyk: Z Białorusi przez Polskę do Meksyku

Minął miesiąc od przyjazdu do Meksyku naszego współbrata ks. Ivana Sharuk...

Pallotyńska Adopcja Serca

Program adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca, prowadzą polscy...

Korea Południowa: Wiadomości

Minął Rok Małpy, weszliśmy szczęśliwie w Rok Kury (org. Koguta – Koreańczyc...

Msza św. w intencji zmarłego ks. Jana Baranie...

Dnia 8 maja br.  w intencji śp. ks. Jana, o godzinie 18:00 została odprawio...

Kuba: Wizyta wicegenerała ks. Adama Golca SAC...

W dniach 22-28.08.2016 r. w naszej wspólnocie w Managua na Kubie gościliśmy...

Kuba: Wiadomości

1 listopada Todos los Santos czyli Uroczystość Wszystkich Świętych W Kości...

Kuba: Wizyta Arcybiskupa Juan de la Caridad G...

16 października w parafii San Isidro Labrador w Managua mieliśmy wizytę dus...