Fiesta parafialna San Isidro Labrador Managua 2016

Fiesta parafialna San Isidro Labrador Managua 2016

Każdy, kto choć trochę spotkał się z kulturą latynoamerykańską, wie, że są w życiu wydarzenia, obok których Kubańczyk nie może przejść obojętnie. San Isidro Labrador to patron naszej parafii i Managua. Fiesta patronalna San Isidro Labrador to wielki odpust parafialny. Jest to wydarzenie nie tylko parafialne, ale całej miejscowości, wszystkich mieszkańców. Dla nas była to zupełna nowość i wielkie wyzwanie przy organizacji fiesty parafialnej. Wyzwanie ogromne, bo fiesta parafialna to nie tylko msza święta, ale i procesja ulicami miasta. Oczywiście, żeby ona mogła się odbyć, to potrzeba pozwolenia władz miejskich – sekretarza partii itd. Kuba jest bardzo taneczna, rozśpiewana i dzięki temu świętowanie trwało całe 3 dni i 3 noce.

Również w naszej parafii był to czas bardzo intensywny. Jest zwyczaj na Kubie, że przed każdym odpustem parafialnym jest Triduum czyli 3 dni przygotowujące do tych wielkich wydarzeń. Rozpoczęliśmy Triduum od modlitwy za zmarłych z naszych rodzin, z naszej parafii. Dla każdego Kubańczyka pamięć o zmarłych jest bardzo ważna. W piątek w naszej parafii była I Komunia Święta. W sobotę dzień modlitw za rodziny z naszej parafii. O godz. 15.00 odbyło się spotkanie dla dzieci, a o godz. 20.00 msza święta w wigilię Zesłania Ducha Świętego w intencji rodzin naszej parafii, gdzie podczas Eucharystii odbyło się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, a na jej zakończenie błogosławieństwo małżeństw. Msza święta była całkowicie przygotowana przez grupę osób, które przygotowują się do bierzmowania. Podczas Eucharystii również osoby przygotowujące się do bierzmowania – średnia wieku ok 40. Lat – dawały świadectwo, czym dla nich jest bierzmowanie.

W niedzielę 15 maja o godz. 19.00 odbyła się procesja ulicami Managua. Na początku procesji szła orkiestra, która animowała śpiew podczas procesji . Podczas procesji były tzw. stacje, gdzie modliliśmy się za mieszkańców Managua i za mieszkańców Kuby. Na zakończenie procesji przed Kościołem był odśpiewany hymn narodowy Kuby. O godz. 20.00 była Eucharystia. Po raz pierwszy Kościół naszej parafii został wypełniony po brzegi. Liturgii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Frankis – poprzedni proboszcz naszej parafii. Fiesta parafialna była dla nas całkowicie nowym doświadczeniem na Kubie. Nie powiemy, że łatwym. Ale przez tych kilka dni po raz kolejny w naszym życiu misyjnym – bardzo krótkim można powiedzieć – na Kubie, doświadczyliśmy jak bardzo Kuba szuka Boga, jak bardzo tęskni za Bogiem, jak bardzo Kuba potrzebujemy nowych misjonarzy.

Oczywiście, Managua to nie koniec naszego świętowania, bo przed nami już w tym tygodniu Gaura – niedziela Trójcy Świętej, San Antonio w czerwcu i lipcu Guasiamas – Matki Bożej z Góry Karmel.

współbracia z Kuby
/© Fotografie: zbiory ks. Ł. Kluska SAC i ks. St. Skrydalevich SAC/

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Korea Południowa: Wiadomości

Minął Rok Małpy, weszliśmy szczęśliwie w Rok Kury (org. Koguta – Koreańczyc...

Pallotyńska Adopcja Serca

Program adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca, prowadzą polscy...

Kuba: Wizytacja Przełożonego Prowincjalnego

W dniach 17-22.08.2016 r. w naszej wspólnocie misyjnej na Kubie odbyła się...

Białoruś: Woronowo – Pożegnanie misjona...

„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu.” (Mk 16, 1...

Meksyk: Z Białorusi przez Polskę do Meksyku

Minął miesiąc od przyjazdu do Meksyku naszego współbrata ks. Ivana Sharuk...

Zmarł nasz współbrat KS. JAN BARANIECKI SAC (...

Zmarł nasz współbrat KS. JAN BARANIECKI SAC z Regii Matki Bożej Miłosierd...

Zmarł ks. Piotr Czerwonka († 9 II 2017)

Dnia 9 luty 2017 zmarł nasz współbrat ks. Piotr Czerwonka, misjonarz w Papu...

Msza św. w intencji zmarłego ks. Jana Baranie...

Dnia 8 maja br.  w intencji śp. ks. Jana, o godzinie 18:00 została odprawio...