Kuba: 80. lat kardynała Jaime Lucasa Ortegi y Alamino

Kuba: 80. lat kardynała Jaime Lucasa Ortegi y Alamino

18 października, we wtorek w święto św. Łukasza Ewangelisty, uczestniczyliśmy we mszy świętej, której przewodniczył kardynał Jaime Lucas Ortega y Alamino. Była to Eucharystia dziękczynna z okazji 80. Rocznicy urodzin Księdza Kardynała. Po mszy świętej był czas na wspólne świętowanie. Warto zaznaczyć, że kardynał Jaime Lucas Ortega po raz pierwszy w swoim życiu kapłańskim świętował swoje urodziny. Wspólna Eucharystia i przyjęcie było zorganizowane przez aktualnego Arcybiskupa Havany – Juan de la Caridad García Rodríguez. Nasza pallotyńska obecność na Kubie jest bardzo mocno związana z osobą czcigodnego Jubilata. To właśnie na zaproszenie kardynała Ortegi y Alamino jesteśmy obecni na Kubie i dlatego warto nieco przybliżyć postać kardynała Jaime Lucasa Ortegi y Alamino.

Jaime Lucas Ortega y Alamino ur. 18 października 1936 r. w Jaguey Grande; w latach 1981-2016 Arcybiskup San Cristobal de la Habana, Kardynał. Studiował w seminarium Alberta Wielkiego w Matanzas, a także w seminarium dla misjonarzy w kanadyjskim Quebecu. Przyjął święcenia kapłańskie 2 sierpnia 1964 r. w Matanzas. Od roku 1964 prowadził w diecezji Matanzas pracę duszpasterską (z przerwą na internowanie w obozie pracy w latach 1966-1967), zajmował się głównie młodzieżą i nauką katechezy; wykładał również w seminarium w Hawanie.

4 grudnia 1978 r. został mianowany biskupem Pinar del Rio, sakry udzielił mu 14 stycznia 1979 r. w Matanzas arcybiskup Mario Tagliaferri, pronuncjusz na Kubie. W listopadzie 1981 r. został przeniesiony na stolicę arcybiskupią San Cristobal de la Habana. W latach 1988-1998 i ponownie 2001-2007 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Kuby. W listopadzie 1994 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem, nadając mu tytuł prezbitera Ss. Aquila e Priscilla.

Brał udział w konferencjach generalnych Episkopatów Latynoamerykańskich (1979 w meksykańskim Puebla, 1992 w Santo Domingo na Dominikanie) oraz sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie. W listopadzie 2000 r. reprezentował Jana Pawła II w charakterze specjalnego wysłannika na Narodowym Kongresie Eucharystycznym Salwadoru.

Uczestnik konklawe w 2005 i 2013 r. 18 października 2016 r. skończył 80. lat. Papież przyjął jego rezygnację z kierowania archidiecezją Hawany. Był arcybiskupem stolicy Kuby od 20 listopada 1981 r. – prawie 35. lat.

Jego następcą Ojciec Święty mianował dotychczasowego metropolitę Camagüey, 67-letniego arcybiskupa Juana de la Caridad García Rodrigueza, który święcenia przyjął 44 lata temu i pracował w duszpasterstwie; był założycielem i dyrektorem szkoły dla misjonarzy diecezji Camagüey. W 1997 r. został tam biskupem pomocniczym, a 5. lat później arcybiskupem.

ks. Stanislau Skrydalevich SAC i ks. Łukasz Kluska SAC

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Korea Południowa: Wiadomości

Minął Rok Małpy, weszliśmy szczęśliwie w Rok Kury (org. Koguta – Koreańczyc...

Pallotyńska Adopcja Serca

Program adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca, prowadzą polscy...

Kuba: Wizytacja Przełożonego Prowincjalnego

W dniach 17-22.08.2016 r. w naszej wspólnocie misyjnej na Kubie odbyła się...

Białoruś: Woronowo – Pożegnanie misjona...

„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu.” (Mk 16, 1...

Meksyk: Z Białorusi przez Polskę do Meksyku

Minął miesiąc od przyjazdu do Meksyku naszego współbrata ks. Ivana Sharuk...

Zmarł nasz współbrat KS. JAN BARANIECKI SAC (...

Zmarł nasz współbrat KS. JAN BARANIECKI SAC z Regii Matki Bożej Miłosierd...

Zmarł ks. Piotr Czerwonka († 9 II 2017)

Dnia 9 luty 2017 zmarł nasz współbrat ks. Piotr Czerwonka, misjonarz w Papu...

Msza św. w intencji zmarłego ks. Jana Baranie...

Dnia 8 maja br.  w intencji śp. ks. Jana, o godzinie 18:00 została odprawio...