Kuba: 80. lat kardynała Jaime Lucasa Ortegi y Alamino

Kuba: 80. lat kardynała Jaime Lucasa Ortegi y Alamino

18 października, we wtorek w święto św. Łukasza Ewangelisty, uczestniczyliśmy we mszy świętej, której przewodniczył kardynał Jaime Lucas Ortega y Alamino. Była to Eucharystia dziękczynna z okazji 80. Rocznicy urodzin Księdza Kardynała. Po mszy świętej był czas na wspólne świętowanie. Warto zaznaczyć, że kardynał Jaime Lucas Ortega po raz pierwszy w swoim życiu kapłańskim świętował swoje urodziny. Wspólna Eucharystia i przyjęcie było zorganizowane przez aktualnego Arcybiskupa Havany – Juan de la Caridad García Rodríguez. Nasza pallotyńska obecność na Kubie jest bardzo mocno związana z osobą czcigodnego Jubilata. To właśnie na zaproszenie kardynała Ortegi y Alamino jesteśmy obecni na Kubie i dlatego warto nieco przybliżyć postać kardynała Jaime Lucasa Ortegi y Alamino.

Jaime Lucas Ortega y Alamino ur. 18 października 1936 r. w Jaguey Grande; w latach 1981-2016 Arcybiskup San Cristobal de la Habana, Kardynał. Studiował w seminarium Alberta Wielkiego w Matanzas, a także w seminarium dla misjonarzy w kanadyjskim Quebecu. Przyjął święcenia kapłańskie 2 sierpnia 1964 r. w Matanzas. Od roku 1964 prowadził w diecezji Matanzas pracę duszpasterską (z przerwą na internowanie w obozie pracy w latach 1966-1967), zajmował się głównie młodzieżą i nauką katechezy; wykładał również w seminarium w Hawanie.

4 grudnia 1978 r. został mianowany biskupem Pinar del Rio, sakry udzielił mu 14 stycznia 1979 r. w Matanzas arcybiskup Mario Tagliaferri, pronuncjusz na Kubie. W listopadzie 1981 r. został przeniesiony na stolicę arcybiskupią San Cristobal de la Habana. W latach 1988-1998 i ponownie 2001-2007 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Kuby. W listopadzie 1994 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem, nadając mu tytuł prezbitera Ss. Aquila e Priscilla.

Brał udział w konferencjach generalnych Episkopatów Latynoamerykańskich (1979 w meksykańskim Puebla, 1992 w Santo Domingo na Dominikanie) oraz sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie. W listopadzie 2000 r. reprezentował Jana Pawła II w charakterze specjalnego wysłannika na Narodowym Kongresie Eucharystycznym Salwadoru.

Uczestnik konklawe w 2005 i 2013 r. 18 października 2016 r. skończył 80. lat. Papież przyjął jego rezygnację z kierowania archidiecezją Hawany. Był arcybiskupem stolicy Kuby od 20 listopada 1981 r. – prawie 35. lat.

Jego następcą Ojciec Święty mianował dotychczasowego metropolitę Camagüey, 67-letniego arcybiskupa Juana de la Caridad García Rodrigueza, który święcenia przyjął 44 lata temu i pracował w duszpasterstwie; był założycielem i dyrektorem szkoły dla misjonarzy diecezji Camagüey. W 1997 r. został tam biskupem pomocniczym, a 5. lat później arcybiskupem.

ks. Stanislau Skrydalevich SAC i ks. Łukasz Kluska SAC

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Kuba: Wiadomości

1 listopada Todos los Santos czyli Uroczystość Wszystkich Świętych W Kości...

Msza św. w intencji zmarłego ks. Jana Baranie...

Dnia 8 maja br.  w intencji śp. ks. Jana, o godzinie 18:00 została odprawio...

Kuba: Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z...

8 września na Kubie obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z Co...

Pallotyńska Adopcja Serca

Program adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca, prowadzą polscy...

Korea Południowa: Wiadomości

Minął Rok Małpy, weszliśmy szczęśliwie w Rok Kury (org. Koguta – Koreańczyc...

Kuba: Wizytacja Przełożonego Prowincjalnego

W dniach 17-22.08.2016 r. w naszej wspólnocie misyjnej na Kubie odbyła się...

Gniezno: Wręczenie krzyży misyjnych

W dniu 29 kwietnia 2018 roku, w uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczen...

Meksyk: Kościół poważnie ucierpiał w trzęsien...

Silne trzęsienie ziemi, które 19 września nawiedziło środkową i południową...