Kuba: Wiadomości

Kuba: Wiadomości

1 listopada Todos los Santos czyli Uroczystość Wszystkich Świętych

W Kościele Katolickim na Kubie to dzień, który nie za bardzo różni się od codzienności. Nie jest to dzień wolny od pracy, jak w Polsce. W naszej parafii w Managua odbyła się Eucharystia o godz. 20.00 gdzie razem ze wspólnotą parafialną – ok. 15 osób – modliliśmy się o dar świętości dla każdego z nas. Ks. Stanislau w homilii zapraszał do kroczenia drogą błogosławieństw, która nie kończy się na cmentarzu, ale w niebie na spotkaniu z Bogiem. Kult świętych na Kubie to temat bardzo trudny, ze względu na synkretyzm religijny, który panuje na Kubie; na religię pogańską senteria, która jest bardzo mocno obecna na Kubie i całkowicie zmieniła obraz świętych.

2 listopada Conmemoracion de Todos Los Fiels Difuntos czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

W tym dniu naszą modlitwę za zmarłych rozpoczęliśmy razem z naszą wspólnotą parafialną – ok. 30 osób – na cmentarzu o godzinie 19.00. Procesyjnie przeszliśmy po całym cmentarzu, modląc się za zmarłych i poświęcając groby. Po modlitwie na cmentarzu wróciliśmy do Kościoła, gdzie odprawiliśmy mszę świętą za wszystkich zmarłych z naszej parafii. Kult zmarłych na Kubie jest bardzo mocny. Na Kubie 2 dni w Kościele katolickim są bardzo ważne. Środa – msza święta za zmarłych i niedziela. Nawet czasami się zdarza, że w środę jest więcej osób w Kościele niż w niedziele. Warto wspomnieć, że na Kubie praktycznie nie istnieją pogrzeby katolickie. Od naszego przyjazdu na Kubę mieliśmy w parafii tylko jeden pogrzeb katolicki. W naszej parafii również w każda środę modlimy się za naszych bliskich zmarłych. Najpierw jest koronka do Bożego miłosierdzia za naszych bliskich zmarłych, a po niej Eucharystia. I też tu warto zaznaczyć, że modlitwa do Bożego miłosierdzia to zupełna nowość.

Wizyta w West Palm Beach na Florydzie

W dniach od 1-8 listopada na zaproszenie kubańczyków mieszkających na Florydzie miałem okazję po raz pierwszy spotkać się z kubańczykami tam żyjącymi. Wizyta bardzo ciekawa i interesująca. Na Florydzie mieszka ok. 2. mln kubańczyków, którzy ze względów politycznych, religijnych, ekonomicznych zmuszeni byli do emigracji. Czas spędzony w West Palm Beach był okazją do tego, aby jeszcze bardziej przyjrzeć się i poznać świat Kuby. Kuba jako wyspa pod względem turystycznym jest bardzo atrakcyjna, piękna, ale też ma swoją bogatą i trudną historię, która nie jest opisana w żadnych przewodnikach, lecz w ludzkich sercach. Wizyta na Florydzie była również okazją do tego, aby nawiązać współpracę ze wspólnotą parafialną w West Palm Beach na Florydzie.

Fin de semana ze św. Wincentym Pallottim

Fin de semana czyli weekend ze św. Wincentym Pallottim. W tych dniach – 13 i 14 listopada – nasz Ojciec Założyciel był bardzo obecny w naszej wspólnocie parafialnej. Sobotnia katecheza ze św. Wincentym Pallottim, później jak zawsze merienda czyli poczęstunek, gry i zabawy na parafii. W niedzielę natomiast o godz. 10.00 modlitwa różańcowa, a o 10.30 odbyła się Eucharystia. Dzieci podczas mszy świętej w procesji z darami przyniosły obraz św. Wincentego Pallottiego. Ciszy nas to, że św. Wincenty znalazł już swoje miejsce w naszej wspólnocie parafialnej w Managua. Po mszy świętej każdy otrzymał obrazek z modlitwą ze św. Wincentym Pallottim.

Lectio Divina w Managua

20 listopada w niedzielę w Managua odbyła się katecheza biblijna dla dorosłych, gdzie tematem było Lectio Divina. Diakon Orlando wprowadził nas w temat modlitwy metodą Lectio Divina. Zaprosił nas do codziennej modlitwy Słowem Bożym, do poznawania Boga, który przychodzi do nas w Słowie. Owocem katechezy z diakonem Orlando jest wprowadzenie praktyki Lectio Divina do naszej wspólnoty parafialnej.

Katechezy w Las Guasimas i Guara

Nasz dom misyjny na Kubie to nie tylko wspólnota parafialna w Managua, ale też San Antonio, Guara i Guasimas. W listopadzie rozpoczęliśmy katechezy dla dorosłych, gdzie tematem jest: „Wierzę w Boga”. Katechezy prowadzi kleryk Joan, który swoje praktyki duszpasterskie ma w naszej wspólnie pallotyńskiej. Również cieszy nas fakt, że udało nam się rozpocząć katechezy dla dzieci w Gaurze.

ks. Stanislau Skrydalevich SAC i ks. Łukasz Kluska SAC

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Zmarł ks. Piotr Czerwonka († 9 II 2017)

Dnia 9 luty 2017 zmarł nasz współbrat ks. Piotr Czerwonka, misjonarz w Papu...

Meksyk: Z Białorusi przez Polskę do Meksyku

Minął miesiąc od przyjazdu do Meksyku naszego współbrata ks. Ivana Sharuk...

Pallotyńska Adopcja Serca

Program adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca, prowadzą polscy...

Korea Południowa: Wiadomości

Minął Rok Małpy, weszliśmy szczęśliwie w Rok Kury (org. Koguta – Koreańczyc...

Msza św. w intencji zmarłego ks. Jana Baranie...

Dnia 8 maja br.  w intencji śp. ks. Jana, o godzinie 18:00 została odprawio...

Kuba: Wizyta wicegenerała ks. Adama Golca SAC...

W dniach 22-28.08.2016 r. w naszej wspólnocie w Managua na Kubie gościliśmy...

Kuba: Wiadomości

1 listopada Todos los Santos czyli Uroczystość Wszystkich Świętych W Kości...

Kuba: Wizyta Arcybiskupa Juan de la Caridad G...

16 października w parafii San Isidro Labrador w Managua mieliśmy wizytę dus...