Kuba: Wizyta Arcybiskupa Juan de la Caridad García Rodríguez i sakrament bierzmowanie w Managua

Kuba: Wizyta Arcybiskupa Juan de la Caridad García Rodríguez i sakrament bierzmowanie w Managua

16 października w parafii San Isidro Labrador w Managua mieliśmy wizytę duszpasterską Arcybiskupa Hawany Juana de la Caridad García Rodríguez. Arcybiskup był po raz pierwszy w naszej parafii i wspólnocie pallotyńskiej. Arcybiskup udzielił kilku osobom z naszej parafii sakramentu bierzmowania. Warto zaznaczyć, że sakrament bierzmowania na Kubie należy do rzadkości – parafianie nie pamiętają, kiedy ostatnio się odbył, a większość osób w Kościele nawet nie wie, że taki sakrament istnieje. Na Kubie najważniejszy jest sakrament chrztu św. i praktycznie wszystko na nim się zaczyna i kończy. Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 9. osób, których średnia wieku to ok 50. lat. W sobotę wieczorem odbyła się liturgia pokutna połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu. Cieszy nas fakt, że w liturgii pokutnej uczestniczyli nie tylko kandydaci do bierzmowania, ale również parafianie.

W niedzielę o 10.00 był różaniec, prowadzony przez kandydatów do bierzmowania, a o 10.30 rozpoczęła się Eucharystia, podczas której Ksiądz Arcybiskup udzielił sakramentu bierzmowania. W czasie homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał piękno Kościoła; Kościoła wypełnionego obecnością Boga Ojca, Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego; Kościoła wypełnionego przez każdego z nas. Ksiądz Arcybiskup podziękował całej wspólnocie parafialnej z Managua „za wszystko, co robi dla Chrystusa i Kościoła”. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup podziękował każdemu osobiście: osoby, które przystąpiły do bierzmowania otrzymały „Biblię z Lectio Divina” z osobistą dedykacją Arcybiskupa; parafianie – Ewangelię wg. św. Łukasza – Ksiądz Arcybiskup w ten sposób zachęcał, aby przez słuchanie Słowa Bożego pisać swoim życiem i w swoim życiu Ewangelię, tak jak to robił św. Łukasz Ewangelista; młodzież otrzymała Katechizm Kościoła Katolickiego; małżeństwa otrzymały „Amoris Laetitia” posynodalną adhortacje Ojca Świętego Franciszka o miłości w rodzinie, skierowanej do biskupów, kapłanów i diakonów, do osób konsekrowanych, do małżonków chrześcijańskich i wszystkich wiernych świeckich; natomiast dzieci otrzymały „cukierki-caramelo”. Ksiądz Arcybiskup po Eucharystii został na wspólnym świętowaniu w naszym patio parafialnym, przygotowanym oczywiście przez osoby bierzmowane. Następnie w naszym domu parafialnym był wspólny obiad – razem z radą parafialną i delegacją z Centrum Caritas z Managau.

Jako wspólnota parafialna jesteśmy wdzięczni Bogu za wszystko, czego doświadczyliśmy w tym dniu. Warto wspomnieć, że bierzmowanie w parafii w San Isidro Labrador było ostatnio – jak sprawdziliśmy w księgach – 12. lat temu. Cieszy nas fakt, że każda z osób, która otrzymała sakrament bierzmowania chce bardziej zaangażować się w Kościół. Co więcej, sakrament bierzmowania w Managua stał się impulsem, do rozpoczęcia katechez dla dorosłych w kaplicy w Guasimas i parafii w Guarrarze.

ks. Stanislau Skrydalevich SAC i ks. Łukasz Kluska SAC

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Korea Południowa: Wiadomości

Minął Rok Małpy, weszliśmy szczęśliwie w Rok Kury (org. Koguta – Koreańczyc...

Pallotyńska Adopcja Serca

Program adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca, prowadzą polscy...

Kuba: Wizytacja Przełożonego Prowincjalnego

W dniach 17-22.08.2016 r. w naszej wspólnocie misyjnej na Kubie odbyła się...

Białoruś: Woronowo – Pożegnanie misjona...

„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu.” (Mk 16, 1...

Meksyk: Z Białorusi przez Polskę do Meksyku

Minął miesiąc od przyjazdu do Meksyku naszego współbrata ks. Ivana Sharuk...

Zmarł nasz współbrat KS. JAN BARANIECKI SAC (...

Zmarł nasz współbrat KS. JAN BARANIECKI SAC z Regii Matki Bożej Miłosierd...

Zmarł ks. Piotr Czerwonka († 9 II 2017)

Dnia 9 luty 2017 zmarł nasz współbrat ks. Piotr Czerwonka, misjonarz w Papu...

Msza św. w intencji zmarłego ks. Jana Baranie...

Dnia 8 maja br.  w intencji śp. ks. Jana, o godzinie 18:00 została odprawio...