Kuba: Wizyta Arcybiskupa Juan de la Caridad García Rodríguez i sakrament bierzmowanie w Managua

Kuba: Wizyta Arcybiskupa Juan de la Caridad García Rodríguez i sakrament bierzmowanie w Managua

16 października w parafii San Isidro Labrador w Managua mieliśmy wizytę duszpasterską Arcybiskupa Hawany Juana de la Caridad García Rodríguez. Arcybiskup był po raz pierwszy w naszej parafii i wspólnocie pallotyńskiej. Arcybiskup udzielił kilku osobom z naszej parafii sakramentu bierzmowania. Warto zaznaczyć, że sakrament bierzmowania na Kubie należy do rzadkości – parafianie nie pamiętają, kiedy ostatnio się odbył, a większość osób w Kościele nawet nie wie, że taki sakrament istnieje. Na Kubie najważniejszy jest sakrament chrztu św. i praktycznie wszystko na nim się zaczyna i kończy. Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 9. osób, których średnia wieku to ok 50. lat. W sobotę wieczorem odbyła się liturgia pokutna połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu. Cieszy nas fakt, że w liturgii pokutnej uczestniczyli nie tylko kandydaci do bierzmowania, ale również parafianie.

W niedzielę o 10.00 był różaniec, prowadzony przez kandydatów do bierzmowania, a o 10.30 rozpoczęła się Eucharystia, podczas której Ksiądz Arcybiskup udzielił sakramentu bierzmowania. W czasie homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał piękno Kościoła; Kościoła wypełnionego obecnością Boga Ojca, Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego; Kościoła wypełnionego przez każdego z nas. Ksiądz Arcybiskup podziękował całej wspólnocie parafialnej z Managua „za wszystko, co robi dla Chrystusa i Kościoła”. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup podziękował każdemu osobiście: osoby, które przystąpiły do bierzmowania otrzymały „Biblię z Lectio Divina” z osobistą dedykacją Arcybiskupa; parafianie – Ewangelię wg. św. Łukasza – Ksiądz Arcybiskup w ten sposób zachęcał, aby przez słuchanie Słowa Bożego pisać swoim życiem i w swoim życiu Ewangelię, tak jak to robił św. Łukasz Ewangelista; młodzież otrzymała Katechizm Kościoła Katolickiego; małżeństwa otrzymały „Amoris Laetitia” posynodalną adhortacje Ojca Świętego Franciszka o miłości w rodzinie, skierowanej do biskupów, kapłanów i diakonów, do osób konsekrowanych, do małżonków chrześcijańskich i wszystkich wiernych świeckich; natomiast dzieci otrzymały „cukierki-caramelo”. Ksiądz Arcybiskup po Eucharystii został na wspólnym świętowaniu w naszym patio parafialnym, przygotowanym oczywiście przez osoby bierzmowane. Następnie w naszym domu parafialnym był wspólny obiad – razem z radą parafialną i delegacją z Centrum Caritas z Managau.

Jako wspólnota parafialna jesteśmy wdzięczni Bogu za wszystko, czego doświadczyliśmy w tym dniu. Warto wspomnieć, że bierzmowanie w parafii w San Isidro Labrador było ostatnio – jak sprawdziliśmy w księgach – 12. lat temu. Cieszy nas fakt, że każda z osób, która otrzymała sakrament bierzmowania chce bardziej zaangażować się w Kościół. Co więcej, sakrament bierzmowania w Managua stał się impulsem, do rozpoczęcia katechez dla dorosłych w kaplicy w Guasimas i parafii w Guarrarze.

ks. Stanislau Skrydalevich SAC i ks. Łukasz Kluska SAC

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Msza św. w intencji zmarłego ks. Jana Baranie...

Dnia 8 maja br.  w intencji śp. ks. Jana, o godzinie 18:00 została odprawio...

Kuba: Wizyta wicegenerała ks. Adama Golca SAC...

W dniach 22-28.08.2016 r. w naszej wspólnocie w Managua na Kubie gościliśmy...

Gniezno: Wręczenie krzyży misyjnych

W dniu 29 kwietnia 2018 roku, w uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczen...

Korea Południowa: Wiadomości

Minął Rok Małpy, weszliśmy szczęśliwie w Rok Kury (org. Koguta – Koreańczyc...

Ural: pierwsi pallotyni jadą do stałej pracy...

W czerwcu 2018r. przełożony prowincjalny ks. Adrian Galbas SAC na zaproszen...

Meksyk: Z Białorusi przez Polskę do Meksyku

Minął miesiąc od przyjazdu do Meksyku naszego współbrata ks. Ivana Sharuk...

Pallotyńska Adopcja Serca

Program adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca, prowadzą polscy...

Kuba: Dzień Matki

Dzień Matki na Kubie. Dzień bardzo szczególny, świąteczny, pełen emocji dla...