Kuba: Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z Cobre patronki Kuby

Kuba: Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z Cobre patronki Kuby

8 września na Kubie obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z Cobre. Matka Boża z Cobre jest czczona jako patronka Kuby. Jest to bardzo ważny dzień dla Kubańczyka. Mówi się na Kubie, że Matka Boża z Cobre jest patronką nie tylko ludzi wierzących w Boga, ale również, co ciekawe, niewierzących. Do uroczystości Matki Bożej z Cobre przygotowywaliśmy się przez udział w nowennie do Matki Bożej z Cobre. Nowenna odbywała się nie tylko w kościele, ale również na terenie naszej parafii czyli w domach naszych parafian. Podczas nowenny w Roku Miłosierdzia rozważaliśmy uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy. Na zakończenie nowenny, 8 września, obchodziliśmy główne uroczystości Matki Bożej z Cobre. Na początku odbyła się procesja ulicami naszej parafii w Managua, a następnie wspólna Eucharystia. Po Eucharystii był czas na wspólne świętowanie.

Korzenie kultu Matki Bożej Miłosierdzia z Cobre sięgają początków XVII w., gdy dwaj Indianie: Rodrigo i Juan de Hoyos wraz z 10-letnim chłopcem-niewolnikiem Juanem Moreno, wypłynęli łódką po sól do konserwowania mięsa z miejscowości Santiago del Prado, później znanej jako El Cobre. W drodze złapał ich sztorm. Podróżni schronili się w zatoczce Nipe. Z nadejściem dnia morze się uspokoiło i w pewnej chwili mężczyźni ujrzeli białe zawiniątko unoszące się na falach i powoli zbliżające się do nich. Gdy przypłynęło, zobaczyli, że jest to posążek Matki Bożej z Dzieciątkiem na prawej i złotym krzyżem w lewej ręce. Do jednego z boków figurkę przytwierdzony był napis „Jestem Panną Miłosierdzia”. Jak zeznali później pod przysięgą świadkowie zdarzenia, mimo sztormowej pogody i ciągłego uderzania fal o łódkę, ani statua, ani jej ubranie nie zostały zmoczone.

Figurka trafiła do kopalni miedzi w El Cobre. Wkrótce powstała tam pustelnia. Kult Matki Bożej z El Cobre rozwijał się bardzo szybko. Sto lat później wzniesiono tam sanktuarium, a w 1927 roku powstała istniejąca do dziś bazylika.

Drewniana rzeźba przedstawia Matkę Bożą w pozycji stojącej i mierzy 16 cali wysokości (ok. 50 cm), Jej głowę otacza szeroka aureola z licznymi promieniami, a u swych stóp ma jaśniejący półksiężyc. Dzieciątko Jezus jedną rączkę unosi w geście błogosławieństwa, w drugiej trzyma kulę ziemską. Szaty na rzeźbie były początkowo białe, ale gdy Madonna stała się sławna i zaczęła odbierać powszechną cześć na wyspie, wierni ubrali Ją i Dzieciątko w złote i srebrne suknie. Obecnie na popularnych reprodukcjach wizerunku oboje noszą szaty biało-czerwono-niebieskie, tzn. w kolorach flagi kubańskiej. Często też przedstawiają one Maryję z małą łódką u stóp i „trzech Juanów”, którzy znaleźli Ją na wodach – akcentu tego nie zawierają starsze przedstawienia rzeźby.

Na prośbę weteranów wojny o niepodległość (1899–1902) Benedykt XV ogłosił 10 maja 1916 roku Maryję z El Cobre patronką Kuby, po czym została ona uroczyście ukoronowana w czasie krajowego Kongresu Eucharystycznego w Santiago de Cuba w 1936 roku. W roku 1977 Paweł VI nadał miejscowej świątyni tytuł bazyliki mniejszej, a Jan Paweł II w czasie swej pamiętnej podróży apostolskiej na wyspę, osobiście nałożył na posążek korony papieskie 24 stycznia 1998 roku.

Nazwa El Cobre, czyli miedź, którą potocznie określa się wizerunek, pochodzi od wielu kopalń miedzi, jakie przez wieki znajdowały się na tym terenie. W kalendarzu liturgicznym Maryja Miłosierdzia czczona jest 8 września.

źródło: KAI/AK
/© Fotografie zbiory: ks. Ł. Kluska SAC i ks. St. Skrydalevich SAC/

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Kuba: Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z...

8 września na Kubie obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z Co...

Korea Południowa: Wiadomości

Minął Rok Małpy, weszliśmy szczęśliwie w Rok Kury (org. Koguta – Koreańczyc...

Meksyk: Z Białorusi przez Polskę do Meksyku

Minął miesiąc od przyjazdu do Meksyku naszego współbrata ks. Ivana Sharuk...

Gniezno: Wręczenie krzyży misyjnych

W dniu 29 kwietnia 2018 roku, w uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczen...

Pierwsza Komunia Święta w Managua

13 Maja w naszej parafii w Managua odbyła się I Komunia Święta. Nie w niedz...

Zmarł ks. Piotr Czerwonka († 9 II 2017)

Dnia 9 luty 2017 zmarł nasz współbrat ks. Piotr Czerwonka, misjonarz w Papu...

Kuba: Dzień Matki

Dzień Matki na Kubie. Dzień bardzo szczególny, świąteczny, pełen emocji dla...

Białoruś: Woronowo – Pożegnanie misjona...

„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu.” (Mk 16, 1...