Kuba: Wiadomości

Kuba: Wiadomości

1 listopada Todos los Santos czyli Uroczystość Wszystkich Świętych

W Kościele Katolickim na Kubie to dzień, który nie za bardzo różni się od codzienności. Nie jest to dzień wolny od pracy, jak w Polsce. W naszej parafii w Managua odbyła się Eucharystia o godz. 20.00 gdzie razem ze wspólnotą parafialną – ok. 15 osób – modliliśmy się o dar świętości dla każdego z nas. Ks. Stanislau w homilii zapraszał do kroczenia drogą błogosławieństw, która nie kończy się na cmentarzu, ale w niebie na spotkaniu z Bogiem. Kult świętych na Kubie to temat bardzo trudny, ze względu na synkretyzm religijny, który panuje na Kubie; na religię pogańską senteria, która jest bardzo mocno obecna na Kubie i całkowicie zmieniła obraz świętych.

2 listopada Conmemoracion de Todos Los Fiels Difuntos czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

W tym dniu naszą modlitwę za zmarłych rozpoczęliśmy razem z naszą wspólnotą parafialną – ok. 30 osób – na cmentarzu o godzinie 19.00. Procesyjnie przeszliśmy po całym cmentarzu, modląc się za zmarłych i poświęcając groby. Po modlitwie na cmentarzu wróciliśmy do Kościoła, gdzie odprawiliśmy mszę świętą za wszystkich zmarłych z naszej parafii. Kult zmarłych na Kubie jest bardzo mocny. Na Kubie 2 dni w Kościele katolickim są bardzo ważne. Środa – msza święta za zmarłych i niedziela. Nawet czasami się zdarza, że w środę jest więcej osób w Kościele niż w niedziele. Warto wspomnieć, że na Kubie praktycznie nie istnieją pogrzeby katolickie. Od naszego przyjazdu na Kubę mieliśmy w parafii tylko jeden pogrzeb katolicki. W naszej parafii również w każda środę modlimy się za naszych bliskich zmarłych. Najpierw jest koronka do Bożego miłosierdzia za naszych bliskich zmarłych, a po niej Eucharystia. I też tu warto zaznaczyć, że modlitwa do Bożego miłosierdzia to zupełna nowość.

Wizyta w West Palm Beach na Florydzie

W dniach od 1-8 listopada na zaproszenie kubańczyków mieszkających na Florydzie miałem okazję po raz pierwszy spotkać się z kubańczykami tam żyjącymi. Wizyta bardzo ciekawa i interesująca. Na Florydzie mieszka ok. 2. mln kubańczyków, którzy ze względów politycznych, religijnych, ekonomicznych zmuszeni byli do emigracji. Czas spędzony w West Palm Beach był okazją do tego, aby jeszcze bardziej przyjrzeć się i poznać świat Kuby. Kuba jako wyspa pod względem turystycznym jest bardzo atrakcyjna, piękna, ale też ma swoją bogatą i trudną historię, która nie jest opisana w żadnych przewodnikach, lecz w ludzkich sercach. Wizyta na Florydzie była również okazją do tego, aby nawiązać współpracę ze wspólnotą parafialną w West Palm Beach na Florydzie.

Fin de semana ze św. Wincentym Pallottim

Fin de semana czyli weekend ze św. Wincentym Pallottim. W tych dniach – 13 i 14 listopada – nasz Ojciec Założyciel był bardzo obecny w naszej wspólnocie parafialnej. Sobotnia katecheza ze św. Wincentym Pallottim, później jak zawsze merienda czyli poczęstunek, gry i zabawy na parafii. W niedzielę natomiast o godz. 10.00 modlitwa różańcowa, a o 10.30 odbyła się Eucharystia. Dzieci podczas mszy świętej w procesji z darami przyniosły obraz św. Wincentego Pallottiego. Ciszy nas to, że św. Wincenty znalazł już swoje miejsce w naszej wspólnocie parafialnej w Managua. Po mszy świętej każdy otrzymał obrazek z modlitwą ze św. Wincentym Pallottim.

Lectio Divina w Managua

20 listopada w niedzielę w Managua odbyła się katecheza biblijna dla dorosłych, gdzie tematem było Lectio Divina. Diakon Orlando wprowadził nas w temat modlitwy metodą Lectio Divina. Zaprosił nas do codziennej modlitwy Słowem Bożym, do poznawania Boga, który przychodzi do nas w Słowie. Owocem katechezy z diakonem Orlando jest wprowadzenie praktyki Lectio Divina do naszej wspólnoty parafialnej.

Katechezy w Las Guasimas i Guara

Nasz dom misyjny na Kubie to nie tylko wspólnota parafialna w Managua, ale też San Antonio, Guara i Guasimas. W listopadzie rozpoczęliśmy katechezy dla dorosłych, gdzie tematem jest: „Wierzę w Boga”. Katechezy prowadzi kleryk Joan, który swoje praktyki duszpasterskie ma w naszej wspólnie pallotyńskiej. Również cieszy nas fakt, że udało nam się rozpocząć katechezy dla dzieci w Gaurze.

ks. Stanislau Skrydalevich SAC i ks. Łukasz Kluska SAC

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Korea Południowa: Wiadomości

Minął Rok Małpy, weszliśmy szczęśliwie w Rok Kury (org. Koguta – Koreańczyc...

Kuba: Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z...

8 września na Kubie obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z Co...

Pallotyńska Adopcja Serca

Program adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca, prowadzą polscy...

Meksyk: Z Białorusi przez Polskę do Meksyku

Minął miesiąc od przyjazdu do Meksyku naszego współbrata ks. Ivana Sharuk...

Kuba: Dzień „otwartych drzwi” w Seminarium Ar...

2 października 2016 r. razem ze wspólnotami parafialnymi z Managua i Guasim...

Msza św. w intencji zmarłego ks. Jana Baranie...

Dnia 8 maja br.  w intencji śp. ks. Jana, o godzinie 18:00 została odprawio...

Meksyk: Kościół poważnie ucierpiał w trzęsien...

Silne trzęsienie ziemi, które 19 września nawiedziło środkową i południową...

Gniezno: Wręczenie krzyży misyjnych

W dniu 29 kwietnia 2018 roku, w uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczen...